Envoyer à un ami

Śladami Rysia Alpejskiego

W Nowym Roku zapraszamy na wyprawę na rakietach śnieżnych, śladami dzikich zwierząt żyjących z Alpach Szwajcarskich! Przyjedźcie obserwować, w ich naturalnym środowisku; kozice górskie, gronostaje, orły, głuszce a nawet... rysie! Przykryte śniegiem i skąpane w słońcu górskie lasy zapewniają idealne warunki do wakacyjnego wypoczynku! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Śladami Rysia Alpejskiego

W Nowym Roku zapraszamy na wyprawę na rakietach śnieżnych, śladami dzikich zwierząt żyjących z Alpach Szwajcarskich! Przyjedźcie obserwować, w ich naturalnym środowisku; kozice górskie, gronostaje, orły, głuszce a nawet... rysie! Przykryte śniegiem i skąpane w słońcu górskie lasy zapewniają idealne warunki do wakacyjnego wypoczynku! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Menez à bien d'incroyables projets de recherche !
Des séjours de vacances qui changent le monde
Des aventures hors du commun, des projets de sciences participatives pour le développement durable

Strona główna > Liste des Séjours > Śladami Rysia Alpejskiego

Dates et Tarifs

Ajouter à ma liste de souhait

Niveau de confort

Niveau physique

Niveau technique

Accessibilité

Introduction

Spacer na rakietach śnieżnych to idealny sposób na podążanie śladami dzikich zwierząt w warunkach zimowych. Zachęcamy do przyłączenia się do naszych badań nad alpejskimi populacjami jeleni i kozic górskich, a także wspaniałego drapieżnika - rysia.

Le Séjour

Czy wiedzieli Państwo, że Alpy mogą się obecnie poszczycić powrotem tego imponującego zwierzęcia jakim jest ryś? Powrót ten wiąże się z obecnością zwierząt, które stanowią podstawe jego wyżywienia (sarny, zające), jak również świadczy o jakości siedlisk naturalnych. Co wiemy jednak o rozmieszczeniu populacji rysia w naszych górach? Jakie elementy faworyzują powrót tych drapieżników do ekosystemu gór?

Aby odpowiedzieć na te pytania zapraszamy Państwa do doliny Simmental w Szwajcarii na pobyt zorganizowany pod tytułem „Śladami Rysia”. W programie znajdują się wycieczki na rakietach śnieżnych śladami wielu dzikich zwierząt (od zająca po rysia), mające na celu zebranie danych dotyczących ich populacji. Uzyskane w ten sposób informacje pozwolą nam śledzić w kolejnych latach zmiany następujące w populacji rysi zasiedlających tę dolinę.

Zapraszamy do prowadzenia śledztwa na ośnieżonych górskich szlakach. Rakiety śniżne pozwalają na poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami, tam gdzie większe są szanse na znalezienie odcisku łapy, sierści, resztek pożywienia, ekstrementów czy innych śladów obecności zwierząt. Tyle zagadek do rozwiązania; jakie zwierzęta tędy przechodziły, ile ich było, co tu robiły? Każdy z Państwa może zostać prawdziwym tropicielem!

W naszym programie nie zapominamy również o obserwacji samych zwierząt. Wyposażeni w lornetki i lunety, czy to podczas porannego spaceru czy tez na ambonie, mamy możliwość przyglądać się z ukradka takim zwierzętom jak: jelenie, lisy, zające czy gronostaje w ich zimowym, białym ubarwieniu.

© OSI

Le Projet de Recherche

Głównym celem tego projektu badawczego jest identyfikacja populacji słabszych gatunków (sarny i zające) oraz silniejszych gatunków fauny (jelenie, kozice górskie itp.) na badanych przez nas obszarach. Wszystko to po to, aby przewidzieć tam obecność populacji rysia alpejskiego. W jakim celu? Program Badawczy OSI BIODIVERSITA bada obecność rysia alpejskiego oraz jego rozwój w Dolinie Simmental. Jakoże powrócił on na tamte tereny, musi to być również związane z powrotem zwierząt, którymi się żywi. Dane te pozwolą nam również określić rozwój rozmieszczenia rysia na tamtym obszarze.
W połączeniu z tymi zebranymi w turnusie letnim umożliwią nam stworzenie zestawienia terenów najbardziej sprzyjających rozwojowi gatunku rysia alpejskiego.

© OSI : Wikipédia/Harald Olsen, OSI, Wikipédia/Steven Hint, Wikipédia/Martin Mecnarowski

Lire plus

Le lieu

Na wysokości 1068 m n. p. m. w Dolinie Simmental Alp Szwajcarskich u stóp masywu Wildstrubel, który jest domem dla równiny lodowcowej Plaine Morte znajduje się górska miejscowość Lenk. Okolica ta gwarantuje ośnieżone stoki przez całą zimę oraz piękne, bezchmurne niebo.

U dołu lodowca Plaine-Morte w okolicach góry Rezlialp ma swoje źródło rzeka Simme. Wypływa z kilku miejsc w tamtejszych skałach, czemu zawdzięcza swoją nazwę “Siedem fontann.” Tamtejsza woda siarczkowa znana jest również ze swoich właściwości zdrowotnych. Dobrze działa na schorzenia reumatyczne oraz choroby dróg oddechowych.

Okolica jest równie urokliwa latem, jak i zimą. Niezależnie od tego, czy przyglądamy im się z okna, czy podczas spaceru - jeziora, przełęcze, szczyty górskie, pastwiska zawsze zapierają dech w piersiach.

Dolina Simmental cieszy się wyjątkowymi widokami oraz przyjazną atmosferą.

Zimą Dolina Simmental oferuje szeroką gamę możliwości, jeżeli chodzi o udogonienia narciarskie. Znajdziemy tu 50 różnych wyciągów i 185 km tras narciarskich. Kolejka linowa w ośrodku narciarskim Metsch obsługuje cały obszar na trasie między miejscowościami Adelboden-Lenk. W większości są to trasy z niższego poziomu trudności, średniego poziomu trudności, trasy do jazdy techniką carving, park snowboardowy oraz stała trasa.

Le domaine skiable Adelboden-Lenk

I tak, rodzice też mogą wybrać się na stok w trakcie wypraw zimowych. Nie raz, ale nawet dwa!

Dzięki różnorodnym czynnościom przeznaczonym dla rodzin Lenk uzyskało odznakę jakości "Przyjazne rodzinom”. Nie zapominając o tym, że odwiedzający mogą również skorzystać z basenów termalnych w Lenkerhof Alpine Resort.

Lire plus

Le Quotidien sur Place

Świętowanie Nowego Roku

Program każdej wyprawy zahaczającej o koniec grudnia obejmuje także należyte świętowanie Nowego Roku.

31 grudnia o północy fajerwerki rozświetlają całą Dolinę. To magiczna chwila. Z tej okazji zbudujemy szwajcarskie lampiony ze śniegu. Czekają też na nas inne niespodzianki...

Lire plus

L'Hébergement

Lenk im Simmental

Będziemy zakwaterowani w pensjonacie Kuspo w Dolinie Simmental. Jest to obiekt znajdujący się w odległości 1 kilometra od miejscowości Lenk z wieloma łatwo dostępnymi trasami pieszymi idealnymi zarówno latem, jak i zimą. Dzięki temu, że będą tak blisko, uda nam się ograniczyć pozostawiony ślad węglowy. Co więcej, linia autobusowa kursująca regularnie w kierunku dworca w Lenk gwarantuje łatwy dostęp do innych udogodnień w centrum miasta.

Kuspo to trzy nowoczesne budynki, które są w stanie pomieścić nawet 450 osób. Do naszej dyspozycji będą dostępne przestronne pokoje 2-, 4-, 12- lub 16-osobowe. Wszystkie wyposażone w prześcieradła i ciepłą pościel. W każdym z budynków znajdują się duże biura i pomieszczenia, gdzie będziemy mogli przeprowadzać nasze badania naukowe i przechowywać sprzęt narciarski.

Posiłki będą serwowane na stołówce z bogato wyposażonym bufetem. Sala ta będzie też mogła nam służyć jako aula do wspólnie spędzanych wieczorów animacyjnych. Sale gimnastyczne oraz obiekty sportowe są dostępne na terenie całego obiektu Kuspo. Znajdą się tam również sala zabaw oraz szeroki i dobrze oświetlony taras przeznaczony do relaksu. Jak widać, dni spędzone w tej szwajcarskiej dolinie upłyną nam w bardzo przyjemnej i rodzinnej atmosferze.

Jak dojechać na miejsce? Można:

  • dotrzeć tam na własną rękę (dostarczymy Wam plan i rozkład godzinowy);
  • zorganizować wyjazd z każdego możliwego miasta na Ziemi (po więcej szczegółów prosimy o kontakt);
    • albo pociągiem, albo busem;
    • albo samolotem (po więcej szczegółów prosimy o kontakt).

Lire plus

Photos / Vidéos

Le domaine skiable Adelboden-Lenk

Le Centre Kuspo

Lenk im Simmental

A voir aussi



Nos partenaires

Voir également