Envoyer à un ami

Hawaje – Olbrzymy z lawy

Przyłączcie się do prowadzenia badań nad największymi wulkanami na Ziemi na rajskim archipelagu hawajskim pośrodku Pacyfiku! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Hawaje – Olbrzymy z lawy

Przyłączcie się do prowadzenia badań nad największymi wulkanami na Ziemi na rajskim archipelagu hawajskim pośrodku Pacyfiku! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Menez à bien d'incroyables projets de recherche !
Des séjours de vacances qui changent le monde
Des aventures hors du commun, des projets de sciences participatives pour le développement durable

Strona główna > Liste des Séjours > Hawaje – Olbrzymy z lawy

Dates et Tarifs

Ajouter à ma liste de souhait

Niveau de confort

Niveau physique

Niveau technique

Accessibilité

Introduction


Aloha, drodzy poszukiwacze przygód! Pozwólcie swojej ciekawości pokierować Was aż do serca Oceanu Spokojnego na wyspy powstałe w wyniku aktywności wulkanicznej.

I to nie na byle jakie wyspy, ponieważ wulkany, które je tworzą, są największymi górami na Ziemi.

Na Hawajach będziecie mieli okazję badania olbrzymów z zastygłej lawy, a także odkrywania kultury i lokalnych legend oraz nurkowania z tropikalnymi rybami.

Le Séjour

Mocne strony projektu:

- Największe wulkany na świecie (Mauna Loa i Mauna Kea);
- Jedyne w swoim rodzaju pejzaże: od tropikalnego raju po mineralną pustynię;
- Zwiedzanie jaskini lawowej;
- Wulkany wygasłe i aktywne (Kilauea), dostępne na obszarze Parku Narodowego;
- Plaże o piasku białym, czarnym... i zielonym!;
- Dno morskie: eksplozja życia.

Le Projet de Recherche

Celem programu ExplorEarth jest zrozumienie dynamiki i wewnętrznego funkcjonowania Ziemi poprzez badanie wulkanów jako świadectwa bogatego życia endogennego naszej planety.

Wulkany są jednymi z najbardziej widocznych i spektakularnych tworów powstałych w wyniku tej wewnętrznej dynamiki. Mają one istotny wpływ na Ziemię i zamieszkujące ją gatunki.

W zakresie wulkanologii każde nowe badanie jest na wagę złota, więc każde kolejne przedsięwzięcie wzbogaci bazę danych i pozwoli lepiej zrozumieć erupcje wulkaniczne.

Wyspy archipelagu hawajskiego powstały w wyniku aktywności wulkanicznej jednej z najbardziej aktywnych plam gorąca na Ziemi. Wulkany Mauna Loa i Kilauea są jeszcze dalekie od wygaśnięcia, dlatego warto przeprowadzić nad nimi dokładne badania.

Podczas tej wyprawy Hawaje - Olbrzymy z lawy, stworzymy klucz identyfikacyjny lawy, by móc określić wiek każdego, indywidualnego strumienia dzięki parametrom wybranym przez naszych uczestników.

W tym celu udamy się na obserwację różnych strumieni lawy pięciu wulkanów na Big Island. Uczestnicy wybiorą parametry, uznane przez nich za najbardziej stosowne, w celu odróżnienia strumieni, które będą równolegle datowane dzięki kartom geologicznym.

Lokalizacje tych działań zostaną wybrane przez uczestników, w zależności od ograniczeń, z którymi mogą się zetknąć (upoważnienia, trudny dostęp itp.).Tutaj znajdziecie inne wyprawy, proponowane przez program ExplorEarth:

Lire plus

Concept Appris sur le séjour

wulkanologia – magmologia – petrologia (nauka o skałach) – mineralogia – zapobieganie i zarządzanie ryzykiem – chemia – fizyka – tektonika płytowa – proces erozji - sejsmologia

Le Matériel Utilisé

karta topograficzna – karty geologiczne – młotek geologiczny – termometry na podczerwień i z sondą – aparat fotograficzny – notatnik geologiczny – lupa ręczna - GPS

Le lieu

Pięćdziesiąty stan Stanów Zjednoczonych jest złożony z łańcucha 137 wysp w sercu Oceanu Spokojnego. To największa z nich, Hawai’i (nazywana również Big Island), nadała nazwę archipelagowi. Wyłoniła się ona najpóźniej, jest najwyższa i jako jedyna pozostaje jeszcze aktywna z punktu widzenia wulkanicznego. To właśnie na niej znajduje się najwyższy wulkan Ziemi, Mauna Kea, jak i dwa inne, szczególnie aktywne wulkany, Mauna Loa i Kilauea, które są częścią Parku Narodowego Wulkanów.

Specyfika wulkanizmu Hawai’i jest związana z jego pochodzeniem: pióropusz magmy wznosi się z głębi płaszcza ziemskiego, od jądra aż do pobliża powierzchni, akumulując się i tworząc plamę gorąca. Erupcje, typowe w wulkanizmie plam gorąca, są strumieniami bardzo płynnej lawy, które przenikają przez pęknięcia w skorupie ziemskiej. Wulkany tworzone w ten sposób nazwano tarczowymi i są zazwyczaj bardzo rozległe i niezbyt strome.

Hawai’i jest w całości zbudowana z nałożonych na siebie warstw lawy, pokrytej na niższych wysokościach tropikalną roślinnością (z czego wiele gatunków jest endemicznych). Wyżej lawa tworzy chropowatą powierzchnię (maksymalna wysokość wyspy to ponad 4000m).
Będziemy mogli zaobserwować różne pejzaże, typowe dla wulkanizmu wylewnego: tunele z lawy, pęknięcia erupcyjne, kaldery, stożki wulkaniczne, fumarole itp.
Podległa erozji fal, wiatru i deszczu wyspa jest bogata w różnorodne pejzaże, które uszczęśliwią pasjonatów geologii i przyrodników.
Dotarcie na miejsce zbiórki
Nasz zespół przywita każdego uczestnika na lotnisku Kona (kod międzynarodowy KOA).
W każdym wypadku prosimy o skontaktowanie się z naszym pracownikiem w celu ustalenia godziny przylotu.

Lire plus

Le Quotidien sur Place

Oprócz badań naukowych związanych z projektem, wyjazd składa się z oferty kulturalnej i wypoczynkowej, obejmujących zwiedzanie lokalnego targu, odkrywanie hawajskich mitów i legend związanych z wulkanami i gwiazdami, nurkowanie z rurką oraz podwodne podziwianie różnorodności tropikalnych ryb i żółwi.
Przygotujcie więc Wasze buty i plecaki, bo trzeba będzie dużo wędrować, by zrealizować projekt badawczy. Będą one również potrzebne, by móc podziwiać wspaniałe pejzaże tej wulkanicznej wyspy tropikalnej, otoczonej klifami i plażami z piaskiem w trzech kolorach: czarnym, białym i zielonym!

  • Warunki wstępne i wymagana kondycja fizyczna

Nawet jeśli stoki wulkanów tarczowych są stosunkowo łagodne, wysokość Mauna Loa i Mauna Keo (ponad 4000m) sprawia, że podróż jest męcząca.
Krótsze wędrówki zostaną zorganizowane uprzednio na niższej wysokości, by pozwolić na aklimatyzację, a rytm chodzenia dostosujemy do kondycji uczestników.

Mimo to, ta wyprawa nie jest zalecana osobom cierpiącym na problemy oddechowe.

  • Poruszać będziemy się także minibusem kierowanym przez naszych współpracowników.
  • Śniadania i obiady będą w większości przygotowywane na miejscu zakwaterowania, kolejno przez uczestników, którzy będą mogli w ten sposób podzielić się swoimi specjałami lub użyć wyobraźni i wypróbować przepisów lokalnej kuchni.
    Drugie śniadania będą odbywać się w postaci pikników.
Lire plus

L'Hébergement


Zamieszkamy w mieszkaniach lub domach wyposażonych we wspólne kuchnie i łazienki.

Przez większość trwania wyjazdu będziemy niedaleko Hilo, największego miasta wyspy, znajdującego się na wschodnim wybrzeżu.
Spędzimy także kilka dni na zachodzie wyspy niedaleko Kailua-Kona.Lire plus

A voir aussiNos partenaires

Voir également