Envoyer à un ami

Wyprawy Naukowe z organizacją OSI

80-sekundowy film, 10 pytań i odpowiedzi, kilka kluczowych liczb: Tyle potrzeba, żeby zrozumieć ideę Wypraw Naukowych z OSI! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Wyprawy Naukowe z organizacją OSI

80-sekundowy film, 10 pytań i odpowiedzi, kilka kluczowych liczb: Tyle potrzeba, żeby zrozumieć ideę Wypraw Naukowych z OSI! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Strona główna > Présentation > Wyprawy Naukowe z organizacją OSI

Wyprawy Naukowe zostały stworzone z myślą o:

  • dzieciach,
  • rodzinach i dorosłych,
  • szkołach,
  • grupach zorganizowanych.

 W 80 sekund na temat OSI

80 sekund – w tyle obejrzysz poniższy filmik i dowiesz się, co może zaoferować Ci organizacja Objectif Sciences International:


OSI en 80 secondes

Partez à l'Aventure Scientifique Utile et Solidaire Solidaire
Solidarité
Passez des vacances solidaires ? Aider à approfondir la compréhension actuelle des océans? C’est possible avec nos stages nature baleines et dauphins.
! #sciences #ONU #UN #UnitedNations #ONG #NGO #OSI #VacancesScientifiques #ScienceCamps #25yearsAgo

Publié par Objectif Sciences International sur samedi 23 janvier 2016



 W 10 pytań i odpowiedzi na temat OSI

1. Czym jest OSI?
Objectif Sciences International jest organizacją pozarządową, która od 1992 roku podejmuje działania mające na celu popularyzowanie nauki i polityki zrównoważonego rozwoju oraz edukowanie szerszego grona odbiorców w tych tematach.

Co więcej, jest to organizacja pożytku publicznego ze specjalnym statusem konsultacyjnym nadanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych (Rada Gospodarcza i Społeczna). W związku z tym fundusze na jej utrzymanie pobierane są z naszych podatków w formie datków (patrz: pytanie 8.). W 2004 roku misja OSI zaczęła się spełniać w formie pierwszych badań partycypacyjnych z udziałem dzieci, nastolatków, studentów oraz dorosłych. Założeniem naszych wypraw jest połączenie badań naukowych z elementami rozrywki i zabawy. Przebieg takich przedsięwzięć jest w całości uzgodniony z odpowiednimi organami administracji rządowej krajów, w których nasze działania są organizowane. OSI wspiera też wiele różnych projektów na całym świecie. W krajach frankofońskich takich, jak Francja OSI przyczyniła się do założenia wspólnoty Collectif Francophone de l’ÉcoVolontariat, która zajmuje się kwestią odpowiedzialnej turystyki i wolontariatu ekologicznego. Co więcej, to OSI w imieniu Narodów Zjednoczonych co roku organizuje międzynarodową konferencję pod hasłem „turystyka a zrównoważony rozwój” (ang. Annual International Conference on travel and sustainable tourism for peace and development).
Chcesz wiedzieć więcej? Tutaj poznasz szczegóły na temat organizacji Objectif Sciences International, a tutaj poznasz jej początki i rozwój.
2. Jakie kraje zaangażowane są w działalność OSI?
Siedziba główna OSI znajduje się w Genewie razem z Biurem Narodów Zjednoczonych. Oprócz Szwajcarii organizacja ma swoje filie w wielu innych krajach - we Francji, w Czarnogórze, Kanadzie, Australii czy Kirgistanie. W każdym z krajów partnerskich wszelkie wyjazdy oraz szkolenia należą do obowiązków lokalnych zespołów. W skład każdego z nich wchodzi zespół naukowców (odpowiedzialnych za program badawczy), zespół opiekunów (odpowiedzialnych za program pedagogiczny) oraz zespół specjalistów ds. logistyki (odpowiedzialnych za wskaźnik efektywności organizacji). Każdy z osobna dokłada swoją cegiełkę, żeby co roku zapewnić uczestnikom najwspanialsze przygody na oferowanych przez nas wyjazdach naukowych. Jesteśmy jak idealnie skomponowany utwór polifoniczny składający się w jedną całość. Rocznie gra z nami ponad 50 edukatorów i edukatorek, którzy pochodzą z najróżniejszych zakątków świata.
Tutaj znajdziesz skład oraz opis naszej kadry, która opiekuje się uczestnikami podczas wyjazdów.
3. Ile kosztują wyjazdy w ramach projektów OSI?
Staramy się, aby koszty ponoszone przez uczestników pozostawały jak najniższe, a jakość wyjazdów utrzymywała się na wysokim poziomie. Na chwilę obecną nasza oferta jest najbardziej przystępną ze wszystkich na rynku. Wysokość wkładu własnego, o który proszeni są uczestnicy, waha się w zależności od tematyki wyjazdów, dostępnych miejsc oraz grup wiekowych. Ze wszystkimi naszymi stawkami można zapoznać się na tej stronie.
4. Kim jest edukator naukowy?
Nasi animatorzy i nasze animatorki odznaczają się potrójnymi, wyjątkowymi kwalifikacjami. Nie tylko są oni profesjonalnymi naukowcami, ale mają też doświadczenie w prowadzeniu warsztatów naukowych oraz z zakresu edukacji społeczno-kulturowej. Są to osoby z szerokim zakresem zainteresowań oraz po szkoleniach pod bacznym okiem organizacji OSI. Ciągłe szkolenia sprawiają, że nasi edukatorzy tworzą wysoce wykwalifikowaną kadrę.
Warto jest zauważyć, że na naszych wyprawach naukowych na 6 uczestników przypada średnio 1 edukator naukowy (dla przykładu, zalecenia stosowane we Francji wskazują na 1 edukatora na 12 uczestników). Co więcej, cała kadra odpowiedzialna za konkretny wyjazd jest bardzo dobrze zintegrowana, a na swoim koncie ma wiele wspólnych projektów.
Więcej informacji na temat naszych edukatorów naukowych znajdziesz tutaj.
5. Co robią dzieci na takich wyjazdach?
Można powiedzieć, że nasze wyjazdy to pewnego rodzaju kolonie lub obozy naukowe. Projekty realizowane w ramach inicjatywy Recherche Scientifique Recherche Scientifique Participer à des programmes de recherche scientifique. Etre acteur de l’avancement de la recherche sur les océans en aidant à mieux les comprendre. C’est possible avec nos stages nature baleines et dauphins. Réelle (Patrz: pytanie 6.) łączą elementy gier i zabaw do tego stopnia, że nasi młodzi uczestnicy nawet nie zauważają, kiedy się uczą. Rezultaty są zaskakujące, a czasem nawet trudno jest uwierzyć w osiągnięte efekty. Oczywiście na porządku dziennym nie brakuje u nas też zabawy, uśmiechu oraz wypoczynku.
Wyprawy naukowe, które znajdują się w naszej ofercie, są równie zróżnicowane, co nasze zaplecze naukowe. Program obejmuje takie działania jak badania grupy waleni na Tahiti, obserwacja zachwycającej pantery śnieżnej z terenów Kirgistanu czy całkowitego zaćmienia Słońca z 2017 w USA. Tutaj znajdziesz wiele innych projektów realizowanych w ramach wypraw naukowych.
6. Co kryje się pod nazwą projektu Recherche Réelle (pol. Badania Rzeczywiste)?
Oferowane przez nas programy w ramach projektu wypraw naukowych przyczyniają się do rozwoju długofalowych badań naukowych we współpracy z partnerami akademickimi oraz specjalistami ds. technicznych. To dzięki nim mamy dostęp do najnowocześniejszych materiałów naukowych, możemy dotrzeć do niezwykłych miejsc i przeprowadzać badania z użyciem technik nowej generacji.

Rozmaite projekty z naszej oferty są ulepszane z edycji na edycję. Staramy się, żeby jak najlepiej gospodarować czasem i nie uwzględniać zbędnych zajęć. Wszystko to niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy wyjazd (jedno-, dwu-, trzytygodniowy) czy jesteś uczestnikiem powracającym. W ramach ciekawostki – 60% wszystkich naszych uczestników decyduje się na udział w kolejnym roku, a 30% wraca więcej niż 2 razy w przeciągu 10 lat.
Zajęcia naukowe powstają z myślą o każdym i bardzo łatwo jest nam je adaptować w zależności od potrzeb uczestników – wieku, poziomu pełnosprawności itp. – oraz specyfiki otoczenia na danym wyjeździe (obozy wakacyjne, wyprawy naukowe, zajęcia badawcze). Ponadto nasza metoda nauczania poprzez projekty przybiera charakter praktyczny i aktywizujący. Ustalenie konkretnych celów oraz kroków do ich osiągnięcia to podstawa, którą OSI kieruje się już od 20 lat i poddaje ewaluacji każdego roku. Dzisiaj uważa się ją za jedną z najlepszych metod edukacyjnych przy pracy nad projektami naukowymi. Możesz być pewny, że pomimo ewentualnego braku doświadczenia w naukach ścisłych każdy, niezależnie od wieku czy wykształcenia, zrozumie, zdobędzie wiedzę, odważy się działać i po prostu będzie się świetnie bawił, biorąc czynny udział w zajęciach. Żeby tego doświadczyć, nie trzeba lubić szkoły, mieć lekkiego pióra czy trzaskać zadań z matematyki. Wielu naszych uczestników zrozumiało wszystko w lot zanim zdążyło pomyśleć, że mogłoby mieć z czymś problem.
7. Jak wpisać się na listę?
Nie ma nic prostszego niż zapisanie siebie czy swojego dziecka na listę! Postępuj zgodnie z tymi prostymi instrukcjami:

  • Znajdź wyjazd (lub kilka!) marzeń z tych znajdujących się w naszej obecnej ofercie.
  • Sprawdź dostępne daty na stronie z rezerwacjami.
  • Załóż swój profil.
  • Poczekaj, aż ktoś z naszego zespołu zaakceptuje Twoje konto, a wtedy uzyskasz dostęp do konkretnej oferty i możliwość sfinalizowania zapisów zgodnie ze wskazówkami podanymi na stronie.



Tutaj przeczytasz wszystkie warunki udziału.

8. Dlaczego część opłat za wyjazd zostaje pokryta z moich składek?
OSI jest organizacją non-profit, co oznacza, że działa na rzecz pożytku publicznego i nie osiąga zysku z tego tytułu. Ponadto jest instytucją charytatywną ze specjalnym statusem konsultacyjnym nadanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych (Patrz: pytanie 1.). OSI jest organizatorem działań typu Science Science La science est désormais l’affaire de tous. Découvrez la science d’une manière ludique et active. Nous vous proposons d’en découvrir plus sur nos expéditions à la voile, découverte du plancton. Solidaire Solidaire
Solidarité
Passez des vacances solidaires ? Aider à approfondir la compréhension actuelle des océans? C’est possible avec nos stages nature baleines et dauphins.
, w ramach których jako dziecko, nastolatek czy dorosły możesz zdecydować się na wyjazd i spożytkować swój czas w konstruktywny sposób. Dodatkowo pogłębisz tam swoją wiedzę praktycznymi metodami i pomożesz w rozwoju projektu Recherche Réelle poszukującym rozwiązań na potrzeby zrównoważonego rozwoju. W ten sposób opłaty wpisowe traktowane są jak datki na rzecz organizacji. To dzięki nim jesteśmy w stanie organizować coraz to nowe działania, w których możesz brać czynny udział jako uczestnik wolontariatu naukowego. Darowizna odbywa się bez jakiegokolwiek bezpośredniego wynagrodzenia ze strony beneficjenta.

Nie jesteś zobowiązany/zobowiązana do odprowadzania podatku? Skontaktuj się z nami w celu uzyskania informacji o wszelkich zapomogach, do których masz prawo. Jeżeli spełniasz pewne kryteria, wtedy na przykład możesz postarać się o stypendium lub możemy przekazać Ci dane kontaktowe do różnych instytucji, które oferują pomoc finansową przy podobnych projektach.
9. Czym są programy Recherche Participative oraz Sciences Citoyennes?
Programy Recherche Participative (pol. Badania Partycypacyjne) oraz Sciences Citoyennes (pol. Naukowa Inicjatywa Obywatelska) to główne narzędzia spełniające misję OSI. Dzięki nim praca naukowa utrzymywana jest w atmosferze nauki przez zabawę, przy której każdy jest mile widziany. Programy te mają za zadanie dać szansę zaangażowania się w projekt naukowy każdemu bez względu na wiek.

Podczas wypraw naukowych czy rozmaitych misji badawczych dzielimy uzyskane wyniki na kategorie i udostępniamy je innym badaczom. Dzięki temu praca idzie do przodu, a wszyscy, którzy są zainteresowani konkretnymi badaniami, mogą śledzić najnowsze odkrycia bez konieczności czynnego udziału. Właśnie to kryje się pod nazwą Recherche Participative. (Tutaj znajdziesz więcej przykładów i szczegółów na ten temat.)

Angażując się w działania OSI, przyczyniasz się do rozwoju nauki!
10. Wspaniała inicjatywa! Chcę, żeby inni też się o niej dowiedzieli. Co mogę zrobić? O czym opowiadać?
Przede wszystkim – dziękujemy!
Zgodnie z naszymi umowami partnerskimi pomoc w promowaniu OSI zawsze zostaje doceniona. Za każdą osobę, która powoła się na Ciebie przy zapisach, przysługiwać Ci będzie znaczna obniżka od poniesionych kosztów przy kolejnym wyjeździe. Co więcej, nie stosujemy ograniczeń co do liczby osób, które zapiszą się dzięki Tobie.
Rozgłaszać informacje o naszych działaniach możesz:



Do zobaczenia!

 Fakty i liczby



Rocznie średnio 500 uczestników bierze udział we wszystkich naszych działaniach. Są to między innymi wyjazdy wakacyjne, zajęcia badawcze, wolontariaty pracownicze i inne inicjatywy edukacyjne. Jest to imponująca liczba, jednak za każdym razem staramy się, co w naszej mocy, żeby żadna z grup nie przekraczała liczby uczestników wymaganej do utrzymania przyjaznej i sprzyjającej atmosfery.


Dziewczynki stanowią 40% wszystkich naszych uczestników. Nauka nie faworyzuje – jest ona tak samo dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Naszym celem jest dobić do 50%. Liczymy na Was!


Nasi uczestnicy to osoby z przedziałów wiekowych 7-12 i 13-18 lat oraz dorośli. Jednak dzięki wyjazdom organizowanym z myślą o rodzinach, w nasze działania mogą się również włączyć cztero-, pięcio- czy sześciolatki. Dysponujemy programem pedagogicznym przygotowanym specjalnie dla nich. Każdego roku dołącza do nas również coraz więcej osób emerytowanych, które chcą spożytkować swój czas, dając coś od siebie.


Praca w proporcjach 1:6 - 1 edukator na 6 uczestników - to u nas standard (Patrz: pytanie 4.). Jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że w skład każdego naszego zespołu wyjazdowego wchodzą 3 osoby ds. opieki nad uczestnikami oraz 3 osoby odpowiedzialne za przebieg badań naukowych, wtedy można stwierdzić, że na jednego dorosłego przypada 3,48 uczestnika!


Fundusze pobierane w ramach opłaty rekrutacyjnej są rozlokowane w następujący sposób:

  • 29%: zakwaterowanie;
  • 17%: warsztaty naukowe oraz życie codzienne;
  • 29%: treści zapewniane przez OSI, rozwój uzyskanych wyników, opieka nad uczestnikami;
  • 15%: kadra naukowa, materiały dydaktyczne, dofinansowanie do dalszych badań;
  • 10%: kadra pedagogiczna.

Nos partenaires

Voir également