Envoyer à un ami

Śladami wilków z Yellowstone

Odwiedź Park Narodowy Yellowstone i przeprowadź badania nad wilkami oraz ich wpływem na ekosystemy tych mitycznych obszarów. To serce badań nad tymi wspaniałymi zwierzętami! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Śladami wilków z Yellowstone

Odwiedź Park Narodowy Yellowstone i przeprowadź badania nad wilkami oraz ich wpływem na ekosystemy tych mitycznych obszarów. To serce badań nad tymi wspaniałymi zwierzętami! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Menez à bien d'incroyables projets de recherche !
Des séjours de vacances qui changent le monde
Des aventures hors du commun, des projets de sciences participatives pour le développement durable

Strona główna > Liste des Séjours > Śladami wilków z Yellowstone

Dates et Tarifs

Ajouter à ma liste de souhait

Niveau de confort

Niveau physique

Niveau technique

Accessibilité

Introduction

Jeśli szukasz przygody i podróży naukowej w języku angielskim, to właśnie wyprawa, której Ci potrzeba:
Piętnaście dni w jednym z najbardziej fantastycznych parków narodowych na świecie pozwolą Ci na wzięcie udziału w projekcie badawczym i uprawianie naukowego dziennikarstwa. Jego realizacja odbędzie się w języku angielskim i tematyka będzie dotyczyła wilków: ich charakterystyki, zachowań oraz pośredniego wpływu na otaczającą faunę i florę. Nie wolno oczywiście przy tym zapomnieć o licznych, niecodziennych fenomenach geologicznych, które można podziwiać w Yellowstone.

Le Séjour

La source d’eau chaude du Grand Prismatic et ses fameuses cyanobactéries thermophiles
Source : NPS


Wspólne badania i dziennikarstwo naukowe czekają na Was we wspaniałym Parku Yellowstone. Wyrusz więc na przygodę z ekipą przyrodników i ekologów do jednego z najbardziej majestatycznych miejsc, którymi darzy nas przyroda. Mocne wrażenia gwarantowane!

Wasza misja, jeśli się na nią zdecydujecie: Lepiej zrozumieć powrót wilków do Yellowstone oraz konsekwencje tego wydarzenia na całość ekosystemu.

Le Projet de Recherche

Park Narodowy Yellowstone (PNY) jest znany dzięki swojej kalderze (nazywanej także superwulkanem Yellowstone) i licznym zjawiskom geotermicznym. Obdarowuje zwiedzających wspaniałymi i jedynymi w swoim rodzaju pejzażami: kolorowymi źródłami ciepłej wody, gejzerami, fumarolami oraz ekosystemem dzielonym z dużymi ssakami, takimi jak bizony, niedźwiedzie, jelenie, łosie itd. PNY jest jednym z największych parków Stanów Zjednoczonych. Stanowi jeden z ostatnich względnie nienaruszonych ekosystemów strefy umiarkowanej. Ponieważ jest to obszar mało eksploatowany przez człowieka, badania różnorodności biologicznej nabierają tutaj szczególnego znaczenia.

Obecność wilków w Parku Narodowym Yellowstone związana jest z ciekawą historią. Park stanowił schronienie dla populacji wilków, która została wprowadzona ponownie w 1995 roku po jej wcześniejszej eksterminacji przez człowieka. To ponowne wprowadzenie zostało z bliska zbadane przez naukowców, którzy zauważyli pozytywny wpływ obecności wilka na ekosystem. Jelenie, główne ofiary wilków, przemieściły się, co z kolei doprowadziło do powrotu pierwotnej roślinności na te tereny. W ten sposób rozmiar niektórych drzew się zwiększył, co pozwoliło na więcej miejsca dla żyjących w nich gatunków ptaków. Wilki mają ważne miejsce w ekosystemie Parku i ich obecność pozwala na pełny rozwój bioróżnorodności. To jeden z największych terenów badawczych wilka na poziomie światowym.

Ogólnym celem pobytu jest udział w badaniu wpływu wilka na ekosystem w obszarze Yellowstone. W tym celu organizacja pozarządowa Objectif Sciences International (OSI) stworzyła projekt partycypacyjny, a jego realizacja, poprzez przestrzeganie protokołu naukowego, pozwoli na określenie ilości zwierząt kopytnych znajdujących się na danym terytorium oraz odniesienie tej liczby do gęstości populacji wilków. Ten projekt skierowany jest do osób zainteresowanych przyrodą, które chcą rozwijać swoje umiejętności w zakresie dziennikarstwa naukowego.

Nasze dni spędzone w terenie będą wypełnione obserwacjami i wędrówkami w celu zbadania ekosystemów Yellowstone. Czeka nas: obserwacja fauny i flory Parku, badanie siedlisk, obserwacje dużych ssaków oraz szukanie śladów obecności wilka w nadziei zobaczenia jego samego. Camping jest nieodłączną częścią życia w Yellowstone, co oznacza noce pod namiotem, posiłki spożywane w otoczeniu natury i gotowane przez samych uczestników, przejazdy minibusem pomiędzy różnymi punktami podróży (dobra atmosfera gwarantowana) oraz oddychanie czystym i świeżym powietrzem!

Będziemy także podążać szlakami turystycznymi, by podziwiać najpiękniejsze widoki i poszerzać swoją wiedzę dzięki zdobytym po drodze informacjom - także tych dotyczących aspektów geologicznych. I oczywiście, jak co roku, cały pobyt będzie wypełniony licznymi niespodziankami!

Zapraszamy uczestników i ich rodziny do podzielenia się swoimi rezultatami z Organizacją Narodów Zjednoczonych, podczas zjazdu Rencontres de l’Excellence, który odbędzie się w grudniu.

PS Dzięki temu filmowi możesz dowiedzieć się, jak wyjątkowy wpływ ma obecność wilków w Yellowstone na bioróżnorodność tamtych terenów: https://youtu.be/MKtctwlkKTw.

Lire plus

Concept Appris sur le séjour

biologia - bioróżnorodność - ekosystem - konserwacja - przyroda - interakcje biologiczne – łańcuchy troficzne - wskaźniki obecności - metody badań terenowych

Le Matériel Utilisé

mapa topograficzna - komputery - fotografia cyfrowa i wideo - lornetka - monokularna lupa botanistyczna - luneta - program do pobierania danych

Le lieu

Park Yellowstone znajduje się w Wyoming w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z najstarszych parków narodowych. Podlega ochronie dzięki prawu z 1872 roku, które ustanawia „ochronę każdego drzewa, każdego złoża mineralnego, każdego cudu natury w swoim pierwotnym stanie”. Dzięki temu Yellowstone jest nadal pokaźnym i stosunkowo nienaruszonym ekosystemem strefy umiarkowanej na półkuli północnej.

W Yellowstone występują niezwykłe twory i procesy geologiczne. Jego podłoże jest schronieniem dla superwulkanu, „bomby zegarowej” o niewyobrażalnym zakresie. Podczas jego ostatniego wybuchu, 620 000 lat temu, wyrzucona przez niego materia przykryła i najprawdopodobniej zniszczyła połowę dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj to miejsce szczyci się najgęstszym występowaniem gejzerów na świecie - z liczbą 10 000 te charakterystyczne zdrojowiska stanowią ponad połowę zjawisk geotermicznych nadziemnych na świecie. Ciepłe źródła, wrzące stawy błotne oraz fumarole - te zjawiska rodzą pytania o ich pochodzenie i wpływ na ekosystemy.
Wielki kanion rzeki Yellowstone odkryje przed Wami geologiczną historię regionu i wyjawi tajemnicę swojego charakterystycznego żółtego koloru.
Liczne kaskady, naturalny las oraz ogromne stada zwierząt będą stałymi towarzyszami naszego pobytu.

Lire plus

Le Quotidien sur Place

Podróż wewnątrz Parku odbywać się będzie w różnych etapach. Na każde pięcioro uczestników przypadać będzie jeden prowadzący, który przeprowadzi szkolenie. Po Parku będziemy poruszać się samochodem lub pieszo, a środek transportu grupowego pozwoli na stałą ochronę materiałów potrzebnych w ekspedycji (namioty, ekwipunek biwakowy, sprzęty kuchenne, materiały naukowe), osobistego mienia każdego z uczestników (ubrania, śpiwory, aparaty fotograficzne) oraz żywności. Noce spędzimy w słynnych campingach Parku. Z powodu sposobu zarządzania tymi ośrodkami nie można ich rezerwować z wyprzedzeniem, będą więc wybierane, jak już będziemy na miejscu – co tylko zwiększy poczucie przygody!
Całość pracy naukowej oraz dziennikarskiej podczas pobytu będzie prowadzona w językach angielskim oraz francuskim. Spotkania, wywiady, rozmowy z parkowymi rangers (strażnikami leśnymi), badania oraz konferencje prowadzone przez uczestników pod koniec ich pobytu – wszystko to odbędzie się w języku angielskim. Pobyt składa się także z licznych mniej naukowych i bardziej relaksujących aktywności, które będą mogły się odbyć albo po angielsku, albo po francusku. Dziennik, zredagowany przez uczestników oraz dostępny w Internecie, będzie pisany po francusku w częściach dedykowanych rodzicom, a po angielsku w częściach dotyczących badań naukowych lub dziennikarskich sprawozdań.

Dotarcie do naszego punktu podróży
Po przybyciu do Stanów: Część ekipy przywita uczestników na lotnisku Jackson Hole w Stanach Zjednoczonych (międzynarodowy kod JAC).
Niepełnoletnim aż od lotniska Charles de Gaulle w Paryżu (międzynarodowy kod CDG) może towarzyszyć wychowawca naukowy lub obsługa linii lotniczych ze wszystkich większych miast świata (Paryż, Rzym, Genewa, Tokio, Montreal) w ramach zakresu oferowanych przez nich usług.
Jeśli mieszkacie w Europie, radzimy wylot z Paryża, Genewy lub, jeszcze lepiej, Londynu. Co do wszystkich innych regionów świata, najlepszym rozwiązaniem jest wybranie lotów zarządzanych przez amerykańskie linie. Tak czy inaczej, prosimy o skontaktowanie się z naszym pracownikiem w celu ustalenia czasu przylotu i wylotu.

Lire plus

L'Équipe

Sylvain Allombert jest kierownikiem naukowym i technicznym Programu Naukowego Biodiversita realizowanym w ramach Objectif Sciences International. Dzięki doktoratowi prowadzonemu we Francji i Kanadzie odkrył swoje powołanie, którym jest popularyzacja wiedzy naukowej w temacie bioróżnorodności. W stowarzyszeniu miał okazję rozwinąć swoje kompetencje w interesującym go obszarze, szczególnie jeśli chodzi o pracę z szeroką grupą odbiorców - od dzieci po specjalistów. Na poziomie przyrodniczym posiada on wiedzę w wielu różnych obszarach: pracował jako ornitolog, entomolog i ekolog, jak i w innych domenach, takich jak botanika oraz wiedza o ssakach, gadach i płazach.

Elodie Jocteur jest pracownikiem naukowym w ramach Programu Biodiversita. W następstwie studiów nad zwierzęcym zachowaniem poświęca się popularyzacji wiedzy biologicznej. Znajduje w tym mnóstwo inspiracji, żywiołowej motywacji, natury poza zasięgiem wzroku, aktywności sportowych, wspaniałych spotkań, uśmiechów itd. Pozostały czas poświęca na nauczaniu SVT (Nauka o życiu i Ziemi) w liceum przy akademii Grenoble i zostawia sobie resztki energii na wieczór.

Lire plus

A voir aussi



Nos partenaires

Voir également