Envoyer à un ami

Odyseja żeglarska

Wybierz się z nami w prawdziwą morską podróż i obserwuj delfiny z pokładu żaglowca badawczego! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Odyseja żeglarska

Wybierz się z nami w prawdziwą morską podróż i obserwuj delfiny z pokładu żaglowca badawczego! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Menez à bien d'incroyables projets de recherche !
Des séjours de vacances qui changent le monde
Des aventures hors du commun, des projets de sciences participatives pour le développement durable

Strona główna > Liste des Séjours > Odyseja żeglarska

Dates et Tarifs

Ajouter à ma liste de souhait

Niveau de confort

Niveau physique

Niveau technique

Accessibilité

Introduction

Uwielbiasz morską woń, a żeglarstwo to Twój konik? Historie rodem z wypraw Kolumba, Magellana czy La Perouse’a śnią Ci się po nocach? W takim razie podczas tej wyprawy poczujesz się jak ryba w wodzie!

Morscy mieszkańcy archipelagu wysp z krańca świata czekają aż zdecydujesz się wybrać na tę ekspedycję naukową.

Le Séjour

Żeglarska odyseja

To przygoda, która zabierze Cię na koniec świata i jeszcze dalej!

Po zakończeniu intensywnych przygotowań w Breście, największym mieście Dolnej Bretanii, przyjdzie czas, żeby na kilka dni puścić wiatr w żagle i rozpocząć badania wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Francji. Jest to misja, w trakcie której dokonasz poboru próbek planktonu i przeanalizujesz je, żeby lepiej zrozumieć cechy środowiska naturalnego mieszkających tam organizmów.

Przeróżne gatunki zooplanktonu (skorupiaki, ikra i larwy ryb) czy fitoplanktonu (glony) oraz ssaków morskich już nigdy nie będą dla Ciebie zagadką. Decydując się na udział w projekcie w ramach programu CETIS organizacji OSI, poznasz specyfikę oceanów, zaangażujesz się w badania oceanograficzne, to znaczy – przyczynisz się do ochrony ich przyszłości.

Wyrusz w istną odyseję pomiędzy wyspą Molènes a wyspą Ouessant. Obszary te cieszą się bretońską bioróżnorodnością oraz stałą obecnością fok i delfinów. Do obu wysp można dotrzeć wyłącznie drogą morską.

Z tego względu nasza wyprawa zostanie podzielona na 3 części:
- kilka pierwszych godzin: przygotowania na lądzie;
- główny element wyprawy – ekspedycja naukowa: to właśnie wtedy dokonamy obserwacji, udokumentujemy wszystko zdjęciami oraz nagraniami, będziemy mieli okazję nawigować w prawdziwych warunkach na pełnym morzu i pobierzemy próbki badanego materiału;
- przeddzień końca wyprawy – powrót na ląd: przeanalizujemy wtedy uzyskane dane i sporządzimy sprawozdanie z ekspedycji.

Podczas całej tej wyprawy nauczymy się:
- operować żaglem;
- żyć na pokładzie;
- realizować badania naukowe;
- pobierać próbki potrzebne do badań;
- podstawowych informacji o planktonie i delfinach.

Le Projet de Recherche

Żaglowiec to najlepszy środek transportu do zwiedzania Bretanii.

Cała wyprawa odbędzie się pod żaglami. Dzień i noc będziemy spędzać na pokładzie. Szykuje się nam prawdziwa naukowa wyprawa.

Dzięki takiemu środkowi transportu będziemy w stanie w nieinwazyjny sposób dotrzeć do miejsc zagrożonych lub objętych ochroną.

Dzisiaj oceanografowie coraz bardziej starają się zaangażować innych obywateli, również marynarzy, w zbieranie danych badawczych. Rzeczywiście na dłuższą metę może okazać się to bardzo przydatnym narzędziem. Jednak to dopiero początki takich zmian.

Współpraca organizacji Astrolabe Expéditions i Objectif Sciences International chce objąć taką właśnie strategię w ramach programu CETIS. Chodzi o to, żeby zachęcić uczestników do odkrywania bogactwa ich oceanów w taki sposób, żeby mogli je lepiej zrozumieć i w rezultacie lepiej ochraniać.

Nasz projekt zrzesza instytucje naukowe oraz organizacje, takie, jak:
- Park Morski Iroise,
- akwarium Oceanopolis,
- francuski instytut naukowy Ifremer,
- organizację Plancton du monde (pol. Plankton świata),
- francuskie centrum badań naukowych CNRS.

Dane zebrane podczas naszej wyprawy mogą przydać się do późniejszych badań także im.

W takcie Odysei żeglarskiej na tapet zostaną wzięte delfiny. Nasze obserwacje skupią się na zdobyciu danych behawioralnych, zdjęć oraz bazy zidentyfikowanych gatunków, które pomogą w zrozumieniu zachowań i zwyczajów populacji zwierząt do tej pory niezbadanej w tych wodach.

Jednak zebrane próbki planktonu będą równie ważne i posłużą w dalszych projektach badawczych oraz w monitorowaniu planktonu na całym świecie. Dzięki temu świat nauki będzie mógł pogłębić swoją wiedzę w zakresie różnorodności biologicznej tego zespołu organizmów, tak mało znanego do tej pory. Ponadto przyczyni się to do rozwoju modeli ochronnych przewidujących zmiany w ich ekosystemie na podstawie przewidywanych zmian klimatycznych.

W celu zapewnienia odpowiednich danych kontekstowych do pobranych próbek uczestnicy będą też prowadzić dziennik meteorologiczny oraz notować temperaturę wody i powietrza.

Program CETIS

Oceany dyktują przyszłość naszej planety. Zajmują 70% powierzchni kuli ziemskiej, są odpowiedzialne za 65% produkcji tlenu, którym oddychamy oraz stanowią największy i główny łańcuch pokarmowy. Oceany to niesamowite źródło życia i schronienie dla najbogatszej i jednocześnie najmniej znanej bioróżnorodności. To one razem z prądami morskimi regulują pogodę oraz napędzają wszelkie zmiany klimatyczne. Wszystko to sprawia, że badanie oceanów jest jednym z najważniejszych problemów badawczych tego stulecia.

— -> Program CETIS obejmuje wszystkie te zagadnienia i zbiera dane na różnych szczeblach badawczych, żeby lepiej zrozumieć wszystkie składowe i znaleźć zachodzące między nimi zależności.
Jeżeli teraz uda nam się lepiej poznać specyfikę oceanów, to w przyszłości łatwiej nam będzie o nie dbać.

TRZY WYPRAWY W RAMACH PROGRAMU BADAWCZEGO CETIS

Nazwa wyprawyWiek uczestnikówZakwaterowanieKiedy wyjedziemy nad morze?Miejsce pobytu Projekt badań partycypacyjnych
Morze możliwości

(Kliknij tutaj, żeby przejść do opisu)
od 10 do 15 lat
+ rodziny
W zależności od edycji zakwaterowanie w schroniskach lub typowych chatkach bretońskich (un gîte)
+ jedna noc na pokładzie żaglówki zacumowanej w porcie
Codzienne wyprawy na pełne morze. W samym sercu Parku Morskiego Iroise. Badanie morskich mikroorganizmów i zwierząt z rzędu waleniowatych zamieszkujących tamte morza.
Tajemnice morskiej otchłani

( Kliknij tutaj, żeby przejść do opisu)
od 10 do 88 lat
+ rodziny
W zależności od edycji zakwaterowanie w schroniskach lub typowych chatkach bretońskich (un gîte). Codzienne wyprawy na pełne morze.

+wielokrotne zejścia pod wodę

Zdobycie certyfikatu nurka organizacji Scuba Schools International – poziom 1 i/lub 2.
W samym sercu Parku Morskiego Iroise Badanie bioróżnorodności dna morskiego Morza Iroise:
- Udział w programie Obserwacji Partycypacyjnej Parku Morskiego Iroise (PNMI) (dokumentacja gatunków zostery, pławikoników, płaszczek, rekinów);
- oraz w programie badawczym mikroorganizmów morskich prowadzonym przez organizację Ifremer.
Żeglarska odyseja

TA WYPRAWA
od 10 do 88 lat
+ rodziny
Cała wyprawa odbywa się na pokładzie żaglówki – zarówno noce, jak i dni. Cała wyprawa odbywa się na pokładzie żaglówki. Na pełnym morzu, między wyspą Molènes a wyspą Ouessant, w samym sercu Parku Morskiego Iroise. Badania waleniowatych (delfiny), ich stylu życia, warunków życiowych itp.

+ badania bioróżnorodności planktonu

PRAKTYCZNE INFORMACJE: Odyseja żeglarska

  • Początek oraz zakończenie wyjazdu: wyjazd odbędzie się w niedzielę (zbiórka na przystani Moulin Blanc o godz. 14:00). Powrót przewidziany jest na kolejną niedzielę rano, ok. godz. 10:00.
  • Transport: miasto obsługiwane jest przez francuskiego państwowego przewoźnika kolejowego SNCF, a 10 kilometrów od centrum znajduje się port lotniczy Brest. Połączenia autobusowe sprawiają, że w kilka minut jest się na przystani Moulin Blanc.
  • Co ze sobą zabrać: żeby zapewnić sobie jak największy komfort, warto jest dobrze przemyśleć, co spakuje się do swojego bagażu. Kurtka, spodnie robocze, ogrodniczki, ubrania termiczne i ciepłe buty będą Twoimi najlepszymi przyjaciółmi na pokładzie. Nawet, jeśli w lipcu Bretania cieszy się sprzyjającą pogodą, to wiatr daje się we znaki, jak tylko odpłynie się od linii brzegowej.
  • Warunki zdrowotne: ekspedycja odbędzie się na pokładzie żaglowca. Nie wymagamy od naszych uczestników żadnych certyfikatów czy ponadprzeciętnej sprawności fizycznej, jednak umiejętność utrzymania równowagi jest tutaj kluczowa ze względu na możliwość wystąpienia fal, które wprawią statek w ruch. Na ogół jednak wody na tym obszarze są relatywnie spokojne.
  • Praktyki studenckie: studenci zapisani na listę uczestników mogą uzyskać dokument poświadczający zaliczenie praktyk w ramach wyjazdu na wyprawę naukową.
Lire plus

Concept Appris sur le séjour

  • Żeglarstwo:
    • Poznanie informacji dotyczących żaglowców oraz podstawowych technik kierowania żaglem.
    • Sterowanie żaglówką, manewrowanie żaglem, utrzymywanie steru.
    • Odczytywanie położenia geograficznego oraz czytanie mapy.
  • Zagadnienia naukowe:
    • Znajomość morskich mikroorganizmów oraz gatunków zwierząt z rzędu waleni.
    • Umiejętność stworzenia klucza do oznaczania gatunków morskich.
    • Metodologia badań (opracowanie protokołu wstępnych założeń, sposobów pomiaru, dobór metody badawczej).
    • Metodologia pobierania próbek oraz interpretacja wyników.
    • Technika fotografowania próbek pod mikroskopem.
    • Fotografia morska.
  • Życie na lądzie (zależnie od dostępnego czasu):
    • Poznanie regionu Bretanii.
    • Przybrzeżne zajęcia sportowe.

Le Matériel Utilisé

Całość naszego marynarskiego doświadczenia odbędzie się na pokładzie łodzi, która będzie jednocześnie miejscem naszych morskich obserwacji.

Oprócz sprzętu żeglarskiego oraz narzędzi zapewniających bezpieczeństwo, na pokładzie żaglowca znajdzie się też całość sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia obserwacji oraz wykonania analizy zebranych danych. Będą to:
- lornetki,
- aparat fotograficzny z teleobiektywem do obserwacji waleni,
- książeczki obserwacyjne,
- podwodna kamera,
- mikroskop,
- kamera dająca możliwość robienia zdjęć badanych próbek,
- materiały potrzebne do pobrania próbek (sieć planktonowa do połowu planktonu itd.).

Le lieu

Całość wyprawy odbędzie się na morzu Iroise o powierzchni 3500 km2 i 300 kilometrach linii brzegowej.

- Na lądzie lub pod wodą znajdziemy wydmy, klify, archipelagi, wrzosowiska, wyspy, skaliste i kamieniste dno, które reprezentują wielką liczbę ekosystemów typowych dla morskich obszarów Bretanii.

- Co więcej, w 1988 roku obszar ten został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Zróżnicowany krajobraz sprawia, że do wielu miejsc w tej strefie można dotrzeć jedynie drogą morską, co z kolei przyczynia się do ich tak bogatej bioróżnorodności.

- Pomimo, że wody te nie należą do ulubionych w kręgach marynarskich, to latem bardzo dobrze się po nich żegluje. Silne fale i sztormy występują tam bardzo rzadko, a kiedy odsłaniają się zatoczki o krystalicznie czystych wodach, wyspy stają się łatwo dostępne.

- Park Morski Iroise (PNMI), pierwszy taki we Francji, wziął sobie za cel ochronę i pielęgnację tego bogactwa naturalnego. Na jego terenie oprócz niesamowitego morskiego dziedzictwa, znajduje się też dużo biznesów i miejsc do spędzania czasu wolnego. Krajobraz morza Iroise jest wyjątkowo zróżnicowany i zapiera dech w piersiach. Park Morski Iroise stanowi niezbity dowód na to, że działalność człowieka i szacunek do środowiska mogą iść ze sobą w parze.

Wyprawa odbędzie się w samym środku Parku Morskiego, gdzie będziemy nawigować pomiędzy wysepkami archipelagu wysp Molène i Ouessant. Jakby nie patrzeć, to istny kraniec świata. Najbliższy ląd znajduje się dopiero po drugiej stronie Atlantyku.

Lire plus

Le Quotidien sur Place

Wszystkie działania w terenie kładą nacisk na zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie samodzielności u uczestników. Zajęcia oraz możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce będą następowały po sobie w zależności od kaprysów wiatru oraz warunków meteorologicznych. Plan dnia będzie raczej intensywny i pełen manewrów żeglarskich.

Żeby zapewnić uczestnikom pełne doświadczenie ekspedycyjne, nasza wyprawa będzie podzielona na 3 konkretne fazy:
- Przygotowania: Pierwsze godziny zostaną poświęcone nauce o żaglach i zagadnieniach naukowych niezbędnych w trakcie wyprawy.

- Ekspedycja naukowa: Kiedy cała załoga będzie już gotowa, wyruszycie na szerokie wody, żeby zrealizować cele niezbędne do pomyślnego przeprowadzenia badań. Możliwe też, że będziecie nawigować statkiem pod osłoną nocy. Powrót na ląd przewidziany jest wyłącznie w przypadku złych warunków pogodowych oraz w przeddzień zakończenia wyprawy.

- Analiza danych: Ostatni dzień zostanie poświęcony analizie danych zebranych na morzu (analiza materiału fotograficznego oraz próbek).

Przez całość trwania wyprawy informacje z zakresu biologii morskiej będą dawkowane na przemian z wykorzystaniem ich w praktyce.

  • Jak to przystało na wyjazd partycypacyjny - od samego początku wyprawy wszystkie treści będą uzgadniane z uczestnikami tak, aby dostosować materiał do ich zainteresowań, wiedzy, poziomu itd.
  • Przebieg dni będzie w dużej mierze uzależniony od konieczności nawigowania łodzią oraz życia na pokładzie. Nauka sterowania żaglem oraz wszelkie eksperymenty badawcze odbędą się na morzu. Naszą codzienność (posiłki, czas wolny, czas spoczynku itd.) przeniesiemy na szerokie wody.

Jeżeli pogoda na to pozwoli, to odwiedzimy także wyspę Molène.

Lire plus

L'Équipe

Program CETIS zrzesza zespoły i organizacje składające się z samych pasjonatów.

Cédric Courson: Założyciel i prezes organizacji Astrolabe Expéditions oraz główny koordynator programu CETIS.

Marynarz-naukowiec z zamiłowaniem do mórz i gwiazd i doświadczeniem w nauczaniu. Udowadnia, że nauka nie jest tak straszna, jak ją malują. Jest odpowiedzialny za treści materiałów wykorzystywanych w trakcie programu.

  • Organizacja Astrolabe Expéditions: Partner projektu, służy doświadczeniem, użycza sprzętu na potrzeby programu badawczego CETIS: www.astrolabe-expeditions.org.
  • Organizacja Rêver aux quatres coins: Podczas wypraw w ramach programu CETIS wspiera swoją szeroką wiedzą oraz doświadczeniem.

W trakcie wyprawy grupa opiekunów będzie składać się z 2 lub 3 osób, które będą odpowiedzialne za następujące kwestie:
- Skipper: Osoba kierująca statkiem, zapewni bezpieczeństwo załodze w trakcie podróży morskich. Jej wiedza żeglarska oraz doświadczenie na szerokich wodach sprawia, że jej obecność jest kluczowa do przekazania uczestnikom wiedzy w tych dziedzinach.
- Animator warsztatów: Specjalizuje się w eksperymentach badawczych. Nauczy uczestników, jak je przeprowadzać oraz zapozna ich z metodami obserwacyjnymi.
- Opiekun grupy: Osoba zaprawiona w bojach, która wyprawy naukowe zna od podszewki, doświadczona w kwestii animacji czasu wolnego, odpowie na wszelkie pytania logistyczne w trakcie wyprawy.

Zdecydowaliśmy, że zespoły 6-osobowe będą złotym środkiem do zachowania przyjaznej atmosfery i stworzenia jak najlepszych warunków do nauki. Każdy będzie mógł się wykazać w swoim czasie.

Lire plus

Parrains

Photo par Fred Tanneau


Dr Daniela Zeppilli, kieruje zespołem w laboratorium Environnement Profond
Na swoim koncie ma współpracę z różnymi jednostkami naukowymi: Uniwersytet Zachodniej Bretanii (projekt LabexMER), Europejski Instytut Uniwersytecki IUEM w Zachodniej Bretanii, francuski instytut Ifremer

„Jestem kobietą, mamą, badaczką i kocham morze. To cztery główne powody, dla których zdecydowałam się wesprzeć inicjatywę wypraw naukowych organizacji Objectif Sciences International. Żałuję, że w dzieciństwie nie wiedziałam o tego typu wyjazdach.”

Lire plus

L'Hébergement

Żeby zapewnić Ci pełne marynarskie doświadczenie, podczas całej tej przygody będziesz żył i spał na pokładzie.
Statek to miejsce, w którym człowiek żyje w autonomii, z ograniczonymi zapasami wody i o ograniczonym dostępie do prądu. Prycze są wygodne i dostosowane do spania.

Lire plus

Photos / Vidéos

Photo par Fred Tanneau

A voir aussi



Nos partenaires