Envoyer à un ami

Narty i kryształki śniegu (Dolina Simmental)

Zima z górach to synonim nart i ... śniegu. A jak śnieg, to i kryształki lodu! Czy chcielibyście zgłębić ich tajemnice? Dołączcie do nas i dowiedzcie się wszystkiego o śniegu. W Alpach Szwajcarskich jest ich pod dostatkiem! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Narty i kryształki śniegu (Dolina Simmental)

Zima z górach to synonim nart i ... śniegu. A jak śnieg, to i kryształki lodu! Czy chcielibyście zgłębić ich tajemnice? Dołączcie do nas i dowiedzcie się wszystkiego o śniegu. W Alpach Szwajcarskich jest ich pod dostatkiem! ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Menez à bien d'incroyables projets de recherche !
Des séjours de vacances qui changent le monde
Des aventures hors du commun, des projets de sciences participatives pour le développement durable

Strona główna > Liste des Séjours > Narty i kryształki śniegu (Dolina Simmental)

Dates et Tarifs

Ajouter à ma liste de souhait

Niveau de confort

Niveau physique

Niveau technique

Accessibilité

Introduction

Czy chcecie fotografować wspaniałe płatki śniegu i zachować w ten sposób ślad ich istnienia nim znikną bezpowrotnie? Chcielibyście nauczyć się konstruować szałasy nordyckie? Chcecie zrozumieć jak powstaje lawina? A przy okazji korzystać z dobrodziejstw gór, szusując na nartach po idealnie przygotowanych stokach? Dołączcie więc do naszej dynamicznej ekipy podczas tego turnusu i skorzystajcie z okazji, żeby nie tylko zweryfikować swoje umiejętności narciarskie, lecz także dać pożywkę szarym komórkom, uczestnicząc w naukowym programie geologicznym. To idealny wyjazd zarówno dla rodzin, jak i osób prywatnych.

Le Séjour

Tereny pokryte śniegiem stwarzają idealne pole do zabaw i nauki. Podczas tej wyprawy będziecie mieli okazję doskonalić swoje narciarskie umiejętności, jednocześnie zajmując się zagadnieniami naukowymi z ostatniej chwili: fotografia kryształów lodu oraz nauka o śniegu.

Czekają na Was bitwa na śnieżki, zjazdy na nartach, budowa igloo, gorąca czekolada czy tradycyjna francuska potrawa raclette. W skrócie – żyć, nie umierać!

Pomiary dokonane w trakcie tej wyprawy mogą przyczynić się do rozwoju badań naukowych wykonywanych w ramach Programu Naukowego MINEO.

Już nigdy nie spojrzysz na śnieg tak samo!

Chcecie wiedzieć więcej na temat tego białego puchu, po którym jeździcie na nartach? Dzięki nauce o śniegu dowiecie się dlaczego ślizgamy się po śniegu i w jaki sposób śnieg może być niebezpieczny. Za pomocą różnych technik pomiarowych oraz obserwacyjnych, których użyjemy przy badaniu różnych form śniegu, odkryjemy jego przeróżne właściwości fizyczne i chemiczne.

Nauczycie się też, jak łapać płatki śniegu, jak uwieczniać je aparatem cyfrowym z ręczną regulacją ostrości czy nawet zatrzymać je w ich pierwotnej formie w inny sekretny sposób! Ta technika pomoże Wam obserwować je pod mikroskopem tak długo, jak będziecie tego potrzebowali. Wdrożycie w życie techniki łatwe, ale za to innowacyjne, które zostały opatentowane przez organizację Objectif Sciences International.

W zależności od zakresu Waszych zainteresowań będziemy mogli zorganizować konkurs na najzmyślniejszego bałwana, najszczelniej zbudowane igloo lub sztuczne stworzenie kryształków śniegu w laboratorium. Naszym celem jest dać upust Waszej śnieżnej kreatywności. Czy jest coś lepszego niż nauka przez zabawę?

Kursy narciarskie

Dla tych, którzy nie potrafią jeździć na nartach lub chcieliby udoskonalić swoje umiejętności mamy dobrą wiadomość. Będziecie mogli dodać do Waszej wyprawy specjalny moduł zajęć organizowanych przez tamtejszą szkółkę jazdy. Na koniec tygodnia uczestnicy zostaną nagrodzeni medalami za swoje dzielne zmagania.

Le Projet de Recherche

Śnieg jest rodzajem opadu atmosferycznego, który spada na ziemię w postaci skumulowanych kryształków lodu. Powszechnie znane są jako płatki śniegu. Jednym z pierwszych naukowców, który zainteresował się procesem powstawania śniegu był znany XVII-wieczny astronom Kleper Johannes. Później w Japonii 1930 roku udało się po raz pierwszy wytworzyć płatki śniegu w warunkach laboratoryjnych. W taki sposób dowiedziono, że forma kryształków zależy między innymi od temperatury oraz nasycenia wody tlenem. Całej reszty dowiesz się na miejscu.

Uwieczniając kryształki śniegu na licznych fotografiach oraz rysunkach technicznych, przyczynisz się do wzbogacenia encyklopedii Płatków śniegu redagowanej przez organizację Objectif Sciences International.

Klasyfikacja kryształów śniegu nieustannie się powiększa. Na dzień dzisiejszy jest to 121 kategorii. Całkiem niedawno temu odkryto nowe formy kryształków. Dlaczego by nie odkryć kolejnych tej zimy?
Zaraz po wykładzie na temat tego, jak powstają lawiny dowiemy się jak przeciwdziałać temu zjawisku oraz jak reagować w przypadku jego wystąpienia. Staniecie się częścią grupy narciarzy odpowiedzialnych i świadomych zagrożeń, które czyhają w górach. Nauczycie się też korzystać z detektorów lawinowych i udzielania pierwszej pomocy.

Naszym kolejnym celem podczas tej wyprawy będzie budowa konstrukcji mieszkalnych w stylu skandynawskim odpornych na mróz. Architektura i techniki izolacji termicznej znacząco się poprawiły. Dlaczego by nie skorzystać z ich, żeby powrócić do tych budowli starych jak czas? A jeżeli ten wyczyn nam się uda, to ci najbardziej nieustraszeni będą mogli nawet spędzić w nich noc.

Lire plus

Le lieu

Na wysokości 1068 m n. p. m. w Dolinie Simmental Alp Szwajcarskich u stóp masywu Wildstrubel, który jest domem dla równiny lodowcowej Plaine Morte znajduje się górska miejscowość Lenk. Okolica ta gwarantuje ośnieżone stoki przez całą zimę oraz piękne, bezchmurne niebo.

U dołu lodowca Plaine-Morte w okolicach góry Rezlialp ma swoje źródło rzeka Simme. Wypływa z kilku miejsc w tamtejszych skałach, czemu zawdzięcza swoją nazwę “Siedem fontann.” Tamtejsza woda siarczkowa znana jest również ze swoich właściwości zdrowotnych. Dobrze działa na schorzenia reumatyczne oraz choroby dróg oddechowych.

Okolica jest równie urokliwa latem, jak i zimą. Niezależnie od tego, czy przyglądamy im się z okna, czy podczas spaceru - jeziora, przełęcze, szczyty górskie, pastwiska zawsze zapierają dech w piersiach.

Dolina Simmental cieszy się wyjątkowymi widokami oraz przyjazną atmosferą.

Zimą Dolina Simmental oferuje szeroką gamę możliwości, jeżeli chodzi o udogonienia narciarskie. Znajdziemy tu 50 różnych wyciągów i 185 km tras narciarskich. Kolejka linowa w ośrodku narciarskim Metsch obsługuje cały obszar na trasie między miejscowościami Adelboden-Lenk. W większości są to trasy z niższego poziomu trudności, średniego poziomu trudności, trasy do jazdy techniką carving, park snowboardowy oraz stała trasa.

I tak, rodzice też mogą wybrać się na stok w trakcie wypraw zimowych. Nie raz, ale nawet dwa!

Le domaine skiable Adelboden-Lenk

Dzięki różnorodnym czynnościom przeznaczonym dla rodzin Lenk uzyskało odznakę jakości "Przyjazne rodzinom”. Nie zapominając o tym, że odwiedzający mogą również skorzystać z basenów termalnych w Lenkerhof Alpine Resort.

Lire plus

Le Quotidien sur Place

W miarę możliwości grupy zostaną podzielone wg wieku: 7-9 lat, 10-12 lat, 13-15 lat, 16-18 lat i dorośli. W przypadku wyjazdów rodzinnych członkowie tej samej rodziny będą uczestniczyć w niektórych zajęciach razem. Będą jednak chwile, kiedy rodzice będą mieli czas wolny dla siebie.

Codziennie rano będziemy się oddawać jazdom na stoku, więc nie ma się o co martwić, śniegu będzie po kokardki. Po drugim śniadaniu na wysokościach wyposażeni w narty i sprzęt naukowy przekonamy się, czym zajmują się badacze śniegu. Jaka jest gęstość śniegu? Jakie jest ryzyko wystąpienia lawiny? Przenośna waga, lupa czy przyrządy do pomiaru temperatury pomogą nam śledzić górskie poczynania. Będziemy mieli na oku najmniejszy ruch płatów śnieżnych.

Zła pogoda? To nie koniec świata. W takim przypadku – kierunek: stacja naukowa. Tam będziemy mieli czas na uwiecznienie nowych kryształków i spróbowanie tradycyjnej gorącej czekolady.

Dobra pogoda? W takim razie wracamy na stok na zasłużoną przerwę na szczycie. Jest to okazja, żeby poduczyć się pracy z mapą, kompasem i nawigacją. Zdaje się, że nie możemy zagrzać wody na herbatę z powodu dużej wysokości… Chcesz się przekonać?

Podczas jednej z tras u boku biologów z wyprawy “Śladami rysia” jeszcze raz przyjrzymy się faunie alpejskiej, od kozicy górskiej i jelenia przez gronostaja i głuszca aż po może nawet samego rysia?

W tym samym czasie możemy też dołączyć do wyprawy astronomicznej “Star Finders” i obserwować razem z nimi niezliczone gwiazdy i konstelacje.

Każdego wieczoru będziemy się raczyć gorącymi specjałami szwajcarskimi, a każdy dzień będziemy kończyć wspólnymi wieczorkami tematycznymi organizowanymi przez naszych edukatorów.

Świętowanie Nowego Roku

Program każdej wyprawy zahaczającej o koniec grudnia obejmuje także należyte świętowanie Nowego Roku.

31 grudnia o północy fajerwerki rozświetlają całą Dolinę. To magiczna chwila. Z tej okazji zbudujemy szwajcarskie lampiony ze śniegu. Czekają też na nas inne niespodzianki...

Lire plus

L'Équipe

Emilie Delpech jest osobą odpowiedzialną za program badawczy MINEO oraz edukatorką wyprawy Śnieg i kryształki śniegu. Jako biology i naukowiec z powołania stara się zrozumieć otaczający ją świat. Obserwuje. Słucha. Próbuje. Dotyka. Czuje. Analizuje. Zadziwia ją zawiłość życia, struktura materii czy ogrom masywów górskich. Pasjonuje się geologią i z radością dzieli się tą pasją z tymi, którzy ją otaczają.

Postanowiła zostać edukatorką organizacji OSI, ponieważ chce wzbudzić zachwyt nad światem u uczestników jej wypraw, rozbudzić w nich ciekawość oraz stworzyć przyjazne środowisko do nauki zarówno dla dużych, jak i małych. Zaraża swoją naturalną ciekawością świata i wesołym zapałem widocznymi również w jej projektach. Dołącz więc do niej i daj się porwać magii Alp Szwajcarskich.

Lire plus

Parrains

Elise Marc, nagradzana medalami mistrzyni Paratriathlonu
była uczestniczka wypraw organizacji Objectif Sciences International

Elise Marc, nagradzana medalami mistrzyni Paratriathlonu
była uczestniczka wypraw organizacji Objectif Sciences International
“Po raz pierwszy od czasów wypadku wsiadłam na rower dopiero w 2006 roku. Było to po wyjeździe na wyprawę naukową z OSI. Chciałabym podziękować edukatorom tam obecnym za ich umiejętność słuchania oraz zacięcie do pokonywania przeszkód. To dzięki nim ten wyjazd był tak wyjątkowy".

Lire plus

L'Hébergement

Lenk im Simmental

Będziemy zakwaterowani w pensjonacie Kuspo w Dolinie Simmental. Jest to obiekt znajdujący się w odległości 1 kilometra od miejscowości Lenk z wieloma łatwo dostępnymi trasami pieszymi idealnymi zarówno latem, jak i zimą. Dzięki temu, że będą tak blisko, uda nam się ograniczyć pozostawiony ślad węglowy. Co więcej, linia autobusowa kursująca regularnie w kierunku dworca w Lenk gwarantuje łatwy dostęp do innych udogodnień w centrum miasta.

Kuspo to trzy nowoczesne budynki, które są w stanie pomieścić nawet 450 osób. Do naszej dyspozycji będą dostępne przestronne pokoje 2-, 4-, 12- lub 16-osobowe. Wszystkie wyposażone w prześcieradła i ciepłą pościel. W każdym z budynków znajdują się duże biura i pomieszczenia, gdzie będziemy mogli przeprowadzać nasze badania naukowe i przechowywać sprzęt narciarski.

Posiłki będą serwowane na stołówce z bogato wyposażonym bufetem. Sala ta będzie też mogła nam służyć jako aula do wspólnie spędzanych wieczorów animacyjnych. Sale gimnastyczne oraz obiekty sportowe są dostępne na terenie całego obiektu Kuspo. Znajdą się tam również sala zabaw oraz szeroki i dobrze oświetlony taras przeznaczony do relaksu. Jak widać, dni spędzone w tej szwajcarskiej dolinie upłyną nam w bardzo przyjemnej i rodzinnej atmosferze.

Jak dojechać na miejsce? Można:

  • dotrzeć tam na własną rękę (dostarczymy Wam plan i rozkład godzinowy);
  • zorganizować wyjazd z każdego możliwego miasta na Ziemi (po więcej szczegółów prosimy o kontakt);
    • albo pociągiem, albo busem;
    • albo samolotem (po więcej szczegółów prosimy o kontakt).

Lire plus

Photos / Vidéos

Le domaine skiable Adelboden-Lenk

Lenk im Simmental

Le Centre Kuspo

A voir aussi



Nos partenaires

Voir également