Envoyer à un ami

Na tropie dinozaurów i archozaurów

Zostań paleontologiem-odkrywcą! W trakcie wyprawy odkryjesz razem z nami skamieliny pradinozaurów oraz zbierzesz dane potrzebne do ochrony obszarów paleontologicznych! Musimy się śpieszyć, bo przez proces wietrzenia już niedługo możemy je stracić. ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Na tropie dinozaurów i archozaurów

Zostań paleontologiem-odkrywcą! W trakcie wyprawy odkryjesz razem z nami skamieliny pradinozaurów oraz zbierzesz dane potrzebne do ochrony obszarów paleontologicznych! Musimy się śpieszyć, bo przez proces wietrzenia już niedługo możemy je stracić. ↓ Lire le descriptif détaillé plus bas ↓

Menez à bien d'incroyables projets de recherche !
Des séjours de vacances qui changent le monde
Des aventures hors du commun, des projets de sciences participatives pour le développement durable

Strona główna > Liste des Séjours > Na tropie dinozaurów i archozaurów

Dates et Tarifs

Ajouter à ma liste de souhait

Niveau de confort

Niveau physique

Niveau technique

Accessibilité

Introduction

Paleontolodzy z departamentu naukowego Muzeum Historii Naturalnej w Genewie potrzebują Twojej pomocy! Niedawno w Alpach, na wysokości 2200 m n. p. m., odkryto nowe ślady skamielin!
Dołącz do zespołu Palezoïc organizacji OSI i pomóż zbadać nowo złapany trop. Dzięki temu będziemy wiedzieć więcej o życiu czworonogów, które zamieszkiwały Ziemię jeszcze przed erą dinozaurów.

Le Séjour

Ta wyprawa z poziomu średniozaawansowanego łączy w sobie sport i naukę. Będzie ona miała miejsce w Alpach Pennińskich – między miejscowością Chamonix-Mont-Blanc, a szwajcarskim kantonem Wallis, niedaleko miejscowości Vallorcine. Nasze obozowisko będzie się znajdowało 3 godziny marszu od tamy na jeziorze Emosson. Będziemy tam przeprowadzać 7-dniowe badania.
Cały pobyt będzie wymagał od Ciebie radzenia sobie z dużymi wysokościami, na których znajdują się wykopaliska.

Le Projet de Recherche

W 1976 roku francuski geolog Georges Bronner odkrył jedno z najczęściej dzisiaj badanych wykopalisk w Szwajcarii. Z tego obszaru zebrano już prawie 800 okazów skamielin, które datuje się na 240 milionów lat wstecz. Pozostaje jeszcze wiele do odkrycia...

Razem z zespołem OSI możesz trafić na trop nowych wykopalisk, którymi zajmują się paleontolodzy niedaleko zapory na jeziorze Emosson w szwajcarskim regionie Wallis.

W trakcie pobytu będziesz odpowiedzialny za sporządzanie inwentarza, wykonywanie fotografii, lokalizowanie odkrytych tropów oraz znalezienie odpowiedzi na pytania, które zadają sobie paleontolodzy: Skąd pochodziły gatunki zwierząt, które pozostawiły po sobie te ślady? Dokąd zmierzały? Jak szybko się poruszały? Ile ich było? Czy wszystkie należały do tego samego gatunku?
Wyprawa wymaga dużej sprawności fizycznej. Będziesz wspinać się na wysokościach, pracować na pochyłym terenie, a obecne tam warunki atmosferyczne, wcale nie będą Ci w tym pomagać. Będą one jednak na pewno dobrą okazją, aby nauczyć się poruszania po obszarach górzystych i osuwiskach, rozpalania ognia i przygotowywania wspólnych wieczorów przy ognisku. Co więcej, poznasz zasady bezpiecznego zarządzania grupą i dowiesz się, jak chronić środowisko.
Zarówno przy pracy umysłowej, jak i fizycznej, cały czas będziesz traktowany jako profesjonalny paleontolog. Weźmiesz również udział w analizie danych i sporządzeniu ostatecznego raportu. Oprócz tego wymagane jest też prowadzenie dziennika wyprawy i sporządzanie notatek z pracy w terenie. Dzięki temu Twoi bliscy i znajomi będą mogli śledzić postępy naszego projektu oraz Twoje codzienne zwycięstwa w dziedzinie nauki.

Lire plus

Concept Appris sur le séjour

Zagadnienia, które już nigdy nie będą Ci obce: bioróżnorodność, ochrona środowiska, geologia, tabela stratygraficzna, paleontologia, kartografia, skamieniałości, nauka o życiu i Ziemi, zrównoważony rozwój, paleogeografia, ochrona środowiska, geografia, ekologia, klimatologia, botanika, ruchy skorupy ziemskiej (w tym historia powstania łańcucha alpejskiego), życie i ewolucja gadów z ery mezozoiku.

Le Matériel Utilisé

mapy geologiczne, dane satelitarne, GPS, lornetka, kompas, aparat cyfrowy i maszt teleskopowy, komputer, oprogramowanie do retuszu i modelowania grafiki, mikroskop, młotek geologiczny, narzędzia pomiarowe, głębokościomierz, sprzęt do formowania, rysunki techniczne, noże, kielnia, młotek, dłuto, pędzel

Le Quotidien sur Place

Każdy z uczestników, będzie czynnie zaangażowany w program wyprawy i życie codzienne grupy obozowej.
Ekspedycja badawcza będzie obejmowała konkretnie zamierzone cele, które uczestnicy pomogą osiągnąć i tym samym dołożą swoją cegiełkę do tego wyjątkowego przedsięwzięcia.
Codzienne obowiązki stanowią integralną część całego doświadczenia, również w życiu zawodowym paleontologów. Grupa będzie dzieliła się następującymi zadaniami: przygotowanie posiłków, podział sprzętu do transportu itp.


Lire plus

L'Équipe

Zespół projektowy będzie składał się z kilku osób. Osoba współodpowiedzialna za program badawczy PALEOIZOIC będzie w bezpośrednim kontakcie z paleontologami z Muzeum Historii Naturalnej w Genewie, której rolą będzie wspieranie oraz prowadzenie uczestników w trakcie trwania całej wyprawy. Dodatkowo, będą to osoby z kadry organizacji OSI, na których spoczywać będzie podwójna odpowiedzialność. Po pierwsze, będą oni zapewniać sprawne funkcjonowanie i przebieg całej wyprawy badawczej. Po drugie, będą oni źródłem wiedzy, która jest potrzebna do wzięcia udziału w badaniach. To właśnie oni należą do kadry pedagogicznej projektu i są osobami odpowiedzialnymi za daną grupę. Co więcej, posiadają oni wysokie kwalifikacje w dziedzinie paleontologii i/lub geologii.

Lire plus

L'Hébergement

Restauracja przy zaporze jeziora Emosson ugości uczestników na początku wyprawy oraz na sam koniec całego projektu, kiedy wszystkie zebrane informacje zostaną poddane analizie.
Zatrzymamy się też na pewien czas w pokojach oferowanych przez ową restaurację, jednak podczas całej reszty wyprawy, zostaniemy na terenie obozowiska.

Jest to bardzo przyjemne miejsce z niesamowitymi widokami.

Dla dociekliwych…

Kto stąpał po Ziemi 240 milionów lat temu?
Dinozaury to gady, które żyły na Ziemi 230-236 milionów lat temu, czyli w erze mezozoiku. Są one przodkami ptaków oraz krokodyli. Jednak jakie zwierzęta zasiedlały te tereny przed dinozaurami? Według badaczy 10 milionów lat przed pierwszymi dinozaurami, czyli 240 milionów lat temu, tereny te były zamieszkiwane przez archozaury. Są one podobno kuzynami krokodyli i dinozaurów. To właśnie ich ślady, tak trudne do zidentyfikowania, pozostały na obszarach wokół jeziora Emosson.

Współczesny kontekst geologiczny
To właśnie tutaj, w dolinie jeziora Emosson na terenie gminy Finhaut (szwajcarski kanton Wallis), wychodzące na powierzchnię kawałki piaskowca noszą ślady archozaurów, które do 1976 pozostawały ukryte pod śniegiem. Topnieje on latem, kiedy ślady mogą ujrzeć światło dzienne.
Płyta, która nosi owe ślady, jest częścią rdzennej pokrywy krystalicznego masywu górskiego Aiguilles Rouges w Alpach Zachodnich. Znajduje się ona pod stosem warstw geologicznych, a dzięki naturalnej erozji, najstarsze płyty, zwykle pokryte tymi warstwami, są bezpośrednio widoczne.
To wyjątkowe miejsce jest domem dla najstarszych zidentyfikowanych wykopalisk w Szwajcarii. Miejsca te, tak rzadkie, noszą ślady, które czynią je niesamowitym dziedzictwem geologicznym i środowiskowym, mającym zarówno wartość naukową, jak i kulturową.

Tereny objęte ochroną
Dlaczego projekt, którego celem jest badanie śladów odkrytych na terenach wokół jeziora Emosson, jest kontynuowany?
Główną ideą projektu, jest zachowanie i ochrona już sklasyfikowanych miejsc wykopalisk, które erozja może zetrzeć z powierzchni ziemi za kilkaset lat. Możemy dzisiaj zauważyć, że niektóre ślady widoczne na płytach skalnych zanikają przy pogarszających się warunkach klimatycznych na bardzo dużych wysokościach.
Jak chronić te obszary? Musimy odkryć wszystkie skamieniałości, zbadać je, wykonać odlewy, spisać, sfotografować. Podobne projekty przyczyniają się do rekonstrukcji wydobytych śladów paleontologicznych i umożliwiają stworzenie z nich ekspozycji w muzeum. To pierwszy krok w kierunku ochrony dziedzictwa, które mamy nadzieję oglądać my i przyszłe pokolenia. Twoja cegiełka dołożona podczas tego projektu może się do tego przyczynić.

Lire plus

Journaux de Bord

Tutaj znajdziesz zapiski z dzienników relacjonujące całą wyprawę.

Lire plus

Affiches & Flyers

Dla zainteresowanych zamieszczamy poniżej przykładowy projekt graficzny wykonany przez uczestników z wyprawy badawczej w 2015 roku.

Lire plus

A voir aussi



Nos partenaires

Voir également